Învierea Domnului, 2020

Învierea Domnului, 2020

Iubiți credincioși și credincioase,

Provocarea adusă de apariția și răspândirea COVID 19 pune la încercare nu doar activitățile și programul fiecăruia dintre noi ci și modul în care ne păstrăm credința în aceste momente.

În acest context nu avem posibilitatea să participăm cu preotul paroh la sfintele slujbe și nici la Slujba de Înviere.

Acest detaliu nu înseamnă și sistarea vieții noastre duhovnicești! Din acest motiv vă propun să găsim câteva modalități prin care să rămânem ancorați în starea duhovnicească a Praznicului Învierii Domnului nostru Iisus Hristos. Iată câteva detalii care pot ajuta la structurarea unui scurt program de rugăciune, în noaptea de Paști:

  1. Vă propun să urmăriți canalul Trinitas TV al Patriarhiei Române sau canalele YouTube deținute de către Centrul Mitropolitan din Nürnberg, de Centrul Bisericesc din München sau de alte parohii care au posibilitatea să transmită live slujbele religioase;
  2. Când se va rosti la slujba de înviere: Veniți să luați lumină – vă îndemn să aprindeți concomitent o lumânare acasă și să cântați împreună Hristos a înviat!
  3. Dacă nu am primit de la biserică Sf. Paști – pregătim acasă un pahar cu pâine tăiată mărunt peste care stropim puțin vin și – împreună cu celelalte bucate de pe masa de Paște – le stropim cu agheazmă, pentru ca mai apoi să le consumăm;
  4. Înainte de a începe masa, precum și după finalizarea ei – rostim sau cântăm Hristos a înviat!
  5. După Sf. Liturghie, timp de 40 de zile, suntem îndemnați să mărturisim Învierea Domnului prin salutul Hristos a înviat și răspunsul: Adevărat a înviat!

Postul Sfintelor Paști se încheie după slujba de Înviere. Până atunci vă îndemn să postim, să ne rugăm și să medităm la câte chinuri a suferit Mântuitorul Hristos pentru ca, prin moartea Lui, să înviem noi, spre viața veșnică!

Cu gânduri bune și bucuros de revedere

Pr. Ciprian

*cu sprijinul oferit de către Parohia Ortodoxă Română din Tübingen