Învierea Domnului, 2022

Învierea Domnului, 2022

Iubiți credincioși și credincioase,

Deși responsabilitatea și protejarea sănătății noastre rămân aspecte esențiale, ne bucurăm în mod deosebit că putem săvârși sfintele slujbe ale Bisericii fără restricțiile impuse până acum de autorități. Acest lucru presupune că Slujba de Înviere din acest an va fi săvârșită la ora 23.00.

Canonul Învierii (slujba de dinaintea slujbei propriu – zise de Înviere) va debuta la ora 22.00. La ora 22.45 ne vom aduna în curtea bisericii iar la ora 23.00, cu lumânările aprinse vom asculta Evanghelia Sf. Învieri și vom cânta Hristos a înviat! Mai apoi ne vom retrage în biserică unde vom săvârși Sf. Liturghie pascală.

Detalii administrative:

  1. Paharele cu Sf. Paști vor putea fi primite și sâmbătă după amiază, între orele 13.00 – 17.00. Fiecare familie va primi doar 1 pahar; în caz excepțional vor fi oferite 2 pahare, pentru persoanele bolnave. Nu vom putea oferi pahare suplimentare pentru prieteni sau rude, câtă vreme nu se afla personal în biserică.
  2.  Lumânările de Paște vor fi aprinse doar la înconjurarea bisericii; înăuntru vor fi stinse și vor putea fi aprinse din nou, la ieșirea din biserică, după slujba de înviere, unde va arde lumânarea de Înviere de la Sf. Altar;
  3. Autoritățile locale (Pompieri, Poliție, Primărie) au fost anunțate de câteva zile despre acest eveniment. În plus vă rog în mod deosebit să respectați parcarea regulamentară și indicațiile persoanelor care reprezintă parohia noastră în noaptea de Înviere și care au bunăvoința de a renunța la slujba religioasă pentru îndrumarea circulației și păstrarea unui bun climat de conviețuire cu vecinii noștri.

Vă aștept cu drag și vă îndemn să mulțumiți Domnului Hristos, cel Înviat din morți, pentru acest dar și să-L rugați să ne păzească în pace și în bucurie.

Hristos a înviat!

Părintele Ciprian