Participare restrânsă la slujbe și în condiții speciale

Participare restrânsă la slujbe și în condiții speciale

Situația sanitară nedorită în care ne aflăm impune măsuri speciale și în cadrul parohiei noastre. Cu toate acestea, autoritățile administrative NU au impus (deocamdată) sistarea programului liturgic. Totuși, continuarea slujbelor depinde în totalitate de respectarea regulilor administrative și de igienă impuse de lege. Aceste detalii presupun câteva lucruri clare, menite să evite aglomerația din fața bisericii precum și corecta administrare a situației din timpul slujbelor.

Astfel, participare la slujbele de Crăciun și din perioada imediat următoare se poate realiza numai cu respectarea următoarelor norme:

  • respectarea strictă a locului de slujbă indicat de plasator, aflat la intrarea în interiorul bisericii;
  • purtarea corectă a măștii de protecție, astfel încât nasul și gura să fie corect acoperite;
  • păstrarea distanței fizice dintre participanții la slujbă;
  • programarea în prealabil pentru participarea  slujbele de Crăciun prin completarea listelor de prezență existente deja la pangarul bisericii (locuri libere mai sunt pentru a II-a si a III-a zi de Crăciun precum și pentru zilele de 1, 6, și 7 Ianuarie). Programarea se face personal, cu menționarea tuturor datelor solicitate pe tabel, duminica, după Sf. Liturghie. Persoanele care participă la slujbele de Crăciun au libertatea de a alege doar 1 zi din cele 3, lăsând, astfel, posibilitatea de prezență și a altor credincioși. Programarile sunt valabile până la ora 9.15. Neprezentarea până la această oră conduce la anularea acesteia și oferirea locului altei persoane.
  • programările pentru slujbe sunt valabile doar în perioada 25.12.2020 – 7.01.2021;
  • participarea la slujbele de duminică se face mai departe ca și până acum, respectând sistemul dual: o duminica da, o duminică nu!

 

Bucuros de revedere și cu multe mulțumiri pentru susținere,

pr. Ciprian

18.12.2020