Reluarea programului liturgic

Reluarea programului liturgic

Iubiți credincioși și credincioase,

Hristos a înviat!

Documentul eliberat în data de 3 Mai, 2020 de către Ministerul Cultelor responsabil pentru landul Baden Württemberg prevede posibilitatea reluării programului liturgic în biserici din data de 4 Mai, 2020.  Documentul avertizează în continuare asupra pericolului foarte ridicat de contaminare cu virusul CODIV 19. În acest context participarea la slujbele religioase impune (cel puțin) până la data de 15 Iunie, 2020 respectarea cu strictețe a următoarelor condiții:

 1. Limitarea numărului de participanți la slujbă, în funcție de spațiul fiecărei biserici, în așa fel încât în jurul fiecărei persoane să existe o distanță de min. 1,5 metri față de celelalte persoane. Suprafața bisericii noastre permite prezența a maxim 57 de persoane.
 2. La intrarea în biserică se vor afla 2 persoane responsabile pentru o bună și corectă organizare a slujbei. Vă rog mult să aveți atenție și bunăvoință față de ele!
 3. În micul hol de la intrare veți găsi recipiente cu dezinfectanți. Dezinfectarea mâinilor la intrarea în locașul de cult este obligatorie!
 4. Participarea la slujbă presupune folosirea obligatorie a măștii de protecție, atât de preot cât și de către credincioși, inclusiv de către copiii acestora. Vă rog mult să aveți o mască de protecție de acasă.
 5. Prezența copiilor la slujbă NU permite joaca sau întâlnirea cu alți copii în timpul participării lor la slujbă.
 6. Sărutarea icoanelor nu este permisă; acest moment poate fi înlocuit doar cu închinare în fața acestora.
 7. Nu se aduc ofrande pentru cei adormiți (colivă, vin, colaci, etc.); acest lucru este suspendat până la clarificarea și standardizarea măsurilor de igienă alimentară. Cei adormiți ai noștri vor fi pomeniți însă, mai departe, prin intermediul pomelnicelor.
 8. Anafura va fi preambalată în pungi cu măsuri de igienă corespunzătoare și se va împărți individual, cu măsuri de igienă specifice.
 9. Activitățile cu copiii – Școala românească – se suspendă.
 10. Pentru perioada următoare programul liturgic va începe duminica la ora 9.00.
 11. Datorită accesului numeric limitat la slujbă, vă îndemn și vă rog în mod deosebit să participați alternativ la Sfânta Liturghie (o dată la două săptămâni).

Măsurile mai sus menționate sunt prevăzute și în cadrul conceptului de evitarea a infecțiilor (Infektionsschutzkonzept) cerut de către Ministerul Cultelor și de către autoritățile locale (Ordnungsamt).

Bineînțeles că aceste prescpriții sunt diferite de viața bisericească pe care am trăit-o până acum; sunt însă necesare pentru a evita eventualele infecții respiratorii și pentru a ne putea întoarce la viața religioasă și duhovnicească de până acum.

Vă îndemn cu toată inima să intensificăm rugăciunea și să respectăm toate îndemnurile și măsurile necesare pentru a ne păstra sănătatea și posibilitatea de participare la programul de slujbă. În principiu este singura modalitate rațională și echilibrată de a merge mai departe.

Pr. Ciprian, 8.05.2020