Suspendarea programului liturgic

Suspendarea programului liturgic

Iubiți credincioși și credincioase,

În contextul actual al pandemiei provocate de virusul COVID 19, autoritățile statului german au hotărât interzicerea oricăror slujbe sau activități religioase: “Zusammenkünfte in Kirchen, Moscheen, Synagogen sollen wegen der Corona-Pandemie verboten werden” (cf. www.bundesregierung.de). În raport cu obligațiile legale care decurg din această stare de fapt, programul liturgic al parohiei noastre va fi oprit din data de 22 Martie, până când situația medicală actuală va permite reluarea slujbelor religioase. Din păcate hotărârile autorităților locale ale orașului Bad Friedrichshall interzic inclusiv păstrarea deschisă a lăcașului de cult *(Cf. Fr. Wagner, contactată astăzi, 19.03). Cea mai apropiată dată la care sperăm (!) să putem relua slujbele liturgice este 11 Aprilie, 2020 (Sâmbăta lui Lazăr – Cf. IPS Serafim – 19.03.2020).

Această situație este una deosebit de tristă, însă nu ne descurajează! Rămânem în continuare cu nădejdea și sub purtarea de grijă a Maicii Domnului, ocrotitoarea parohiei noastre! De aceea vă îndemn să-i cerem împreună ajutorul în rugăciunile noastre, convinși fiind de puterea Maicii către Fiul ei, Cel Unul născut; căci acesta este sensul rugăciunii: “Nimeni nu pleacă de la tine rușinat, Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, ci – cerând dar bun – primește dăruirea către cererea cea de folos”! (Cf. Paraclisul Maicii Domnului).

Până când ne vom reîntâlni în biserica noastră – Casa Maicii Domnului – vă îndemn cu tărie să nu vă depărtați de Dumnezeu; dimpotrivă – în aceste momente de încercare vă rog în mod deosebit să păstrați un program strict de post însoțit de rugăciune. Pentru această perioadă de post și de încercare a sănătății trupești ne sunt de mare folos rugăciuni adresate Domnului Hristos și Maicii Sale. Iată câteva exemple:

  1. Canonul de pocăință către Domnul nostru Iisus Hristos;
  2. Paraclisul Maicii Domnului;
  3. Canon de rugăciune către îngerul păzitor;
  4. Psaltirea lui David;
  5. Rugăciunea Sf. Efrem Sirul;
  6. Rugăciuni de seară și de dimineață

Situația actuală este, însă, foarte dinamică. Acest lucru înseamnă că vor interveni schimbări. Din acest motiv vă rog să consultați în mod constant pagina de internet a parohiei noastre; aici vom afișa toate noutățile referitoare la slujbele religioase precum și precizări sau înțelesuri duhovnicești ale perioade în care ne aflăm.

Cu nădejde întru apropiata bucurie a revederii,

vă îmbrățișez, eu,

pr. Ciprian