Hramul parohiei noastre. A avut loc sâmbătă, 17 Noiembrie, ora 10.00

Sărbătoarea bisericii noastre este ocazionată de praznicul întrării în biserică a Maicii Domnului, care este prăznuit în fiecare an la data de 21 Noiembrie. Avand în vedere că această dată cade și în acest an într-o zi de lucru, vom organiza slujba de hram în data de 16-17 Noiembrie. Vineri seara, 16 Noiembrie, vom săvârși Taina Sf. Maslu iar sâmbătă dimineața, de la ora 10.00, Sf. Liturghie.

Bucuria sărbătorii va fi susținută nu doar de aspectul duhovnicesc al rugăciunii și al mesei comune de după Sf. Liturghie ci și de participarea Preasfințitului Sofian, episcop vicar al Mitropoliei Ortodoxe Române din Germania și de pr. dr. M. Bratu (Stuttgart).

Agapa specifică sărbătorii de hram va avea loc la Bad Friedrichshall Deutschhordenhalle, adresa: Zur Schön 41, 74177, Bad Friedrichshall