Sf. Paști 2020 – măsuri legale impuse de autorități

Sf. Paști 2020 – măsuri legale impuse de autorități

Iubiți credincioși și credincioase,

În tradiția Bisericii noastre Ortodoxe bucuria Praznicului Învierii Domnului Hristos este marcată și prin împărțirea de pâine stropită cu vin și sfințită (Paști) precum și de primirea sfintei lumini – simbol al luminii Învierii Mântuitorului Hristos.

În contextul actualei provocări marcate de răspândirea COVID 19, măsurie legale impuse de către Ministerul Cultelor din landul BW precum și de autoritatea de ordine a orașului Bad Friedrichshall (Ordnungsamt) a fost stabilit faptul că NU este legală adunarea la biserică sau în alte locuri – nici pentru a lua lumina de Paște și nici pentru a primi tradiționala pâine sfințită (Paști). Acest lucru a fost reconfirmat astăzi, 16.04.2020, după o nouă rundă de convorbiri cu Frau Wagner Barbara, responsabil Ordnungsamt Bad Friedrichshall.

Prin urmare – vă îndemn să respectatăm împreună aceste măsuri pentru a ne feri de orice posibilitate de îmbolnăvire dar și pentru a exclude orice sancțiune privată sau la adresa parohiei. Alternativele propuse de către Mitropolia noastră Ortodoxă se regăsesc în articolul de mai jos.

Cu nădejdea că Dumnezeu ne va ajuta să trecem și să învățăm din această încercare,

pr. Ciprian