Programul Hristos împărtășit copiilor. Va fi reluat începând cu 24 Septembrie, 2022

Programul Hristos împărtășit copiilor. Va fi reluat începând cu 24 Septembrie, 2022

Pentru a doua oară în parohia noastră, proiectul Hristos împărtășit copiilor va aduna mulți copii cu vârsta cuprinsă între 7 – 14 ani. Scopul acestui program religios este de a transmite cunoștințe de bază ale credinței ortodoxe. Printre teme se regăsesc cele șapte sfinte Taine (Taina Botezului, a Mirungerii, Taina Spovedaniei, a Sf. Împărtășanii, Taina Cununiei, a Hirotoniei și Taina Sf. Maslu), noțiuni elementare referitoare la revelația dumnezeiască, la Sf. Biserică, la sărbătorile creștine, la sfinți sau la simbolul de credință.

Participanții vor fi organizați pe grupe de vârstă: 7 – 10 ani *(28.05, 4.06, 18.06, 2.07) și 11 – 14 ani *(24.09, 8.10, 22.10, 29.10).

Fiecare întâlnire va dura 90 minute, cu pauze corespunzătoare contextului și vârstei participanților. Sunt planificate și alte scurte activități dedicate dezvoltării interesului pentru comunicare și/ sau de recreere.