Sf. Liturghie și pomenirea morților. Au avut loc în data de 20 Aprilie, 2019

Sf. Liturghie și pomenirea morților. Au avut loc în data de 20 Aprilie, 2019

Slujba Sfintei Liturghii și pomenirea morților

Pentru Biserica Ortodoxă pomenirea sufletelor celor adormiți reprezintă o manifestare de bază a iubirii creștine și a credinței în judecata sufletului. Alături de efectele în timp ale propriilor fapte săvârșite în timpul vieții în trup, rugăciunile pentru cei adormiți rămân esențiale pentru dobândirea iertării la cea de-a doua judecată a fiecăruia dintre noi (Judecata finală – Cf. Matei 24,30; II Cor. 5,10).

În parohia noastră slujbele de pomenire a morților vor avea loc în prima Sâmbătă a Postului Mare (16 Martie – Sf. Teodor Tiron), în a doua Sâmbătă (23 Martie) precum și în ultima Sâmbătă a perioadei de post (20 Aprilie – Sămbăta lui Lazăr), după Sf. Liturghie, care începe la ora 9.00.

Pentru pomenirea morților se pregătește colivă din grîu fiert (simbol al învierii – obicei care datează din sec. IV) precum și orice alte ofrande de post, alături de o sticlă cu vin roșu (paos).